<-- Tillbaka / Back

SVENSK HISTORIA OCH TOPOGRAFI/ SWEDISH HISTORY AND TOPOGRAPHY



SVENSKA KUNGLIGA OCH FURSTLIGA BOKÄGAREMÄRKEN INKLUSIVE DEDIKATIONS OCH DONATIONSEXLIBRIS. MED ÖVER 900 AVBILDNINGAR.
Stockholm 1915, folio. Halvfranskt band med marmorerade pärmar samt guld ornerad rygg av A. Nilsson. Utgiven i 550 ex. detta nr 459. CLII+352+8sid. Perfekt ex.(ath120505).
Se: Sjögren, Arthur



ADELSKÖLD, C.
UTDRAG UR MITT DAGSVERKS= OCH PRO DIVERSE=KONTO.LEFNADSMINNEN.
Stockholm 1899, 8:0, I-II, 2 vol.(mer utk.). Halvfranska band m guldorn. ryggar samt 5 upph.bind. Omslagen medbundna, illustr. 352+496 sid. Vackert ex. Se bilden.(ath110357).
SEK 200

ADELNS PROTOCOLLER
HÅLLNE HOS HÖGLOFLIGE RIDDERSKAPET OCH ADELN WID RIKSDAGEN I NORRKÖPING ÅR 1800.
Sthlm. 1800, 8:0.(1-89 & 90-184. Kplt. i två samtida hfrbd. m. guldornerade ryggar.Utvikbara tabeller. 1472 sid+ 76 sid.Komplett med förteckning över deltagarna samt register.Vackert ex. (ath561).
SEK 800

AMINOFF, STEN
SVENSKARNA I NYA ZEELAND.DEN SVENSKA EMIGRATIONEN TILL 1940.
Växjö 1988. 8:o, förlagets dek.kart.band Illustrerad, 464 pp.Vackert ex. (ath76).
SEK 100

ANCKARSVÄRD, C.H.
POLITISK TROSBEKÄNNELSE.
Stockholm 1833, 8:o, samtida halvfranskt band, den guldornerade ryggen skadad i övre delen,gammal signatur på titelbladet, något nötta pärmar i övrigt ett rent och bra ex. 4+179 sid.(ath070565).
SEK 200

ARFVEDSON, C.
TAL OM ALLMÄNNA HUSHÅLLNINGEN...
(...HÅLLET DEN 28 NOVEMBER 1792). Stockholm 1793, 8:o, tagen ur band, 16 sid. välbev.ex. (ath070490).
SEK 150

BAEDEKER, K.
SCHWEDEN, NORWEGEN NEBST DEN REISEROUTN DURCH DÄNEMARK UND AUSFLUEGE NACH SPITZBERGEN UND ISLAND.
Handbuch fuer Reisende. Leipzig 1906. 10 ed. ( obs.first ed. with Spitzbergen and Island). Complete with maps, plans and other ill. Ref: Hinrichsen D-450. Perfect copy in publisher´s decorated cloth. Rare. See attached picture (ath0804102).
SEK 500

(LAGERBRING) BRING, SVEN/ BAROHN, A. OLOF
DISSERTATIO GRADUALIS DE TERITORIO OXJE.
Londini Gothorum 1754, 8:o, klotband av G.HEDBERG, guldornerad rygg, 2+36+2 sid. Ett vackert ex.(ath060506).
SEK 500

(LAGERBRING) BRING, SVEN/ NIDELSTRÖM, SVEN ULRICH
DISERTATIO HISTORICA DE VILLA NOBILI TÅSTERUP.
Londini Gothorum 1763, 8:o,klotband.4+28 sid. Välbevarat ex.(ath060509).
SEK 500

(LAGERBRING) BRING, SVEN/ SCHLÜTER, JOHAN
DISSERTATIO HISTORICA VILLAM NOBILEM BORREBY ET ANNEXA BONA LEVITER ADUMBRANS.
Lund, 8 maj 1793, stor 8:o, marmorerat pappband. 28 sid. Breda marginaler. Vackert ex. Se den bifogade bilden.(ath070586).
SEK 500

LAGERBRING, SWEN
SWEA RIKES STATS-KUNSKAP samt SVEA RIKES STAT FÖR ÅR 1784.
Stockholm 1784, 8:o, samtida guldorn.hfrbd. med 5 upphöjda bind, ngt skad. rygg, 210+92 sid.(ath040315).
SEK 200

BRING, E.S./ SWANANDER, J.F.
DISERTATIO GRADUALIS DE TERRITORIO BARA(BARA HÄRAD)...
(...CUJUS PARTEM PRIMAM). Lund, 21 maji 1796, 4:o, marmorerat pappband. 75 sid. Swananders avhandling om Bara Härad-komplett.Text på svenska och latin. Breda marginaler med gamla(1700-talet) noteringar utanför texten. Namnteckning på försättsbladet "Samuel S. Bring 1941". Ett rent och vackert ex. Se bifogade bilden. (ath070587).
SEK 300

BRING, S.E:
BIBLIOGRAFISK HANDBOK TILL SVERIGES HISTORIA.
Stockholm 1934, 8:o, förlagets dekorerade klotband, något nött rygg i övrigt ett vackert ex. XX+780 sid. (ath070236).
SEK 150

BRING, SAMUEL, E.
ITINERARIA SVECANA. BIBLIOGRAFISK FÖRTECKNING ÖVER RESOR I SVERIGE FRAM TILL 1950.
Stockholm 1954, 8:o, förlagets klotband med guldornerad rygg samt guldornerad främre pärm. Främre omslaget medbundet. XII+586+2+2 sid. Ett perfekt ex. Se bifogad bild. (ath070909).
SEK 1900

CATTEAU-CALLEVILLE, J.P.
HISTOIRE DE CHRISTINE, REINE DE SUÈDE...
(... AVEC UN PRECIS HISTORIQUE DE LA SUÈDE DEPUIS LES ANCIENS TEMS JUSQU`A LA MORT DE GUSTAVE-ADOLPHE-LE-GRAND, PÉRE DE LA REINE). Paris 1815, 8:o( samtida pappband), original boards,I-II, 2 vol.Uncut, with copper-engraving on title page. A clean and good copy.4+VII+375+4+313 pp.(ath070570).
SEK 700

CELSIUS, O.
KONUNG GUSTAF DEN FÖRSTES HISTORIA...
(... FÖRRA DELEN, EFTER GAMLA OCH OSTRIDIGA HANDLINGAR SAMMANSKREFWEN). Lund 1792, obs:del 1. 8:o, samtida halfranskt band, guldornerad nött rygg,några blad fuktskadade, med Hedvig Charl.Nordenflychts dikt samt "förteckning uppå respective praenumeranterne".32+416 sid. (ath070575).
SEK 100

CHRISTIERNIN, P.N./ BOËTHIUS
FÖRSÖK TILL EN ALFVARSAM OCH HUFVUDSAKELIG GRANSKNING AF DEN KANTISKA ELLER NYA SÅ KALLADE CRITISKA PHILOSOPHIEN, OCH DET FÖRMENTA RENA FÖRNUFTET, I ANLEDNING AF STYCKEN TILL BEFRÄMJANDE AF RÄTTA BEGREP OM PHILOSOPHIEN, DESS ÄNDAMÅL OCH NÄRVARANDE TILLSTÅND, UTGIFNE AF HERR PROFESS. BOËTHIUS OCH TRYCKTE I UPSALA 1794.
Upsala 1795, 8:o, äldre halvfranskt band med guldornerad rygg, några blad lätt brunfläckade i övrigt ett välbev.ex. 2+VI+126+2sid. Se bifogade bilden. (ath070580).
SEK 850

DAHLMAN, P.G./ ASP, M.:
Q.B.V.D.O.M. DISSERTATIO DE TEMPLO CATHEDRALI LINCONPIENSI...
(...CUJUS PARTEM PRIOREM). Upsala 1732, liten 8:o, pappband, titelbladed skadat i nedre marginalen samt 2 blad skaddade i övre marginalen(utanför texten), kopparsticket saknas i övrigt ett bra ex.8+48 sid. (ath060523).
SEK 100

DALIN, OLOF
ÅMINNELSE TAL ÖFVER KONGL. VETENSKAPS ACADEMIENS MEDLEM OCH SECRETERARE HERR PEHR ELVIUS, EFTER KONGL. VETENSK. ACADEMIENS BEFALLNING HÅLLIT PÅ STORA RIDDAREHUS SALEN D. 27 APR. 1750 AF DESS LEDAMOT BIBLIOTHECARIEN VID KONGL. BIBLIOTHEQUET OLOF DALIN.
Stockholm, andra gången tryckt hos Direct. Lars Salvius, 1764. 8:o, tagen ur band, oskuren, ouppskuren, 2+26 sid. Ett perfekt ex. (ath 110808).
SEK 300

DAHLBERG, F.
TIVEDEN.
Stockholm 1952, 8:o, klotband med båda omslagen medbundna,illustrerad. 120 sid. Perfekt ex.(ath030555).
SEK 100

DAHLBERG, F.
VÄTTERN.
Stockholm 1949, 8:o. Klotband med båda omslagen medbundna, illustrerad av författare. 136 sid. Perfekt ex. (ath030556).
SEK 100

EKELUND, J.
FÖRSÖK TILL LÄROBOK I GAMLA HISTORIEN FÖR LÄRDOMS-SCHOLOR.
Stockholm 1837, 8:o, samtida halvfranskt band med något nött guldornerad rygg, i övrigt ett rent och bra ex. 176 sid.(ath070568).
SEK 100

ELGSTRÖM, J./RUNNQUIST, Å.
SVENSK MORDBOK. DEN SVENSKA DETEKTIVROMANENS HISTORIA 1900-1950.
Stockholm 1957, Bokvännens Bibliotek Nr 36, 8:o, förlagets dekorerade pappband. Illustr. Ngr.anteckningar av tidigare ägare i övrigt ett vackert ex. 164 sid. (ath030572).
SEK 150

EN KORT BERAETELSE UTAF HWAD TILFAELLE DE PERSONERS NAMN BLIFWIT INFOERDE UTI ALMANACKEN, SOM DER, FOER HWARJE DAG, HELA ÅRET IGENOM,STÅ ANTECKNADE. TILLIKA MED FOERBAETTRAD OCH TILOEKT WAEDERLEKS-SPÅMAN.
Westerås 1815, 8:o, samtida hft. oskuren, liten fläck på framsidan i övrigt ett bra ex.158sid.Ovanligt.(ath060426).
SEK 300

FERNER, B.(STRÖMER)
ÅMINNELSE TAL ÖFVER ...MÅRTEN STRÖMER...
(...HÅLLET DEN 5 JUNII 1772). Stockholm 1772, 8:o, tagen ur band, 52 sid. välbev.ex.(ath070493).
SEK 150

FOLLIN, E.
HELSINGGBORGS HISTORIA.
Stockholm-Rediviva 1972, 8:o, klotband med guld dekorerad rygg. Faksimileupplaga av originalet från 1851. 490 sid. Vackert ex. (ath030575).
SEK 100

FRANZÉN, FRANS M.
OM SVENSKA DROTTNINGAR. HISTORISKT TAL I ANLEDNING AF KONUNG GUSTAF IV ADOLPHF FÖRMÄLNING MED PRINSESSAN FREDERIKA DOROTHEA WILHELMINA AF BADEN, HÅLLET DEN 4 NOVEMBER 1797 FÖR KONGL. ACADEMIEN I ÅBO.
Örebro 1823, 8:o, tagen ur band, lagerfläckar, oskuren, 4+108 sid.(ath110805).
SEK 100

GIRS, A./ STIERNMAN, A.A. von
KONUNG JOHAN DEN III:S CHRÖNIKA...
(...SAMMANFATTAD FORDOM MEN NU FÖRST AF DES HANDSKRIFT I ALLMENT TRYCK, JEMTE BIFOGADA ÄTT TAFLOR ÖFWER DEN KONGLIGA GUSTAVIAN-CAROLINSKA SLÄGTEN OCH ETT FULLKOMLIGIT REGISTER..). Stockholm 1745,stor 8:o, samtida nött pappband, porträtt saknas, titelbladet lagat i övrigt ett bra ex. 34+176+60 sid.(ath060525).
SEK 200

GRANATH, W.
FRÅN BELLMANS DAGAR.
Stockholm 1901,8:o, förlagets guldornerade och dekorerade klotband, illustrerad med 140 illustrationer av C.Schuberth.Ngt. skadade hörn i övrigt ett vackert ex. 704sid. (ath030552).
SEK 100

GRANATH, W.
INVALIDENS MINNEN. ROMANTISKA BERÄTTELSER FRÅN TRETTIO-ÅRIGA KRIGET.
Stockholm 1905,8:o, förlagets dekorerade klotband, illustrerad av C. Schuberth, 832 sid. Vackert ex. (ath030553).
SEK 100

GYLLENBORG, G.FR.
TÅGET ÖFVER BÄLT, HJELTEDIGT I TOLF SÅNGER.
Stockholm 1800. 8:O, andra upplagan med bifogad charta. Samtida ljusblått pappband med guldornerat rygg, nötta pärmar samt nött rygg i övrigt ett bra ex. med den graverade kartan. XLVIII+280 sid.+ utv.karta.(ath060522).
SEK 200

HAGBERG, K.
ÖLAND. ALVARGRIM OCH SOLVÄNDA.
Stockholm,u.å.8:o, klotband, illustrerad med teckningar av Harald Sallberg.Båda omslagen medbundna.98 sid. Perfekt ex. (ath030554).
SEK 100

HAGSTRÖM, C.P.
VÄGVISARE GENOM SVEA OCH GÖTA RIKEN SAMT STORFURSTENDÖMET FINLAND.
Örebro 1807, 8:o, samtida nött pappband med skadad rygg i övrigt ett välbev. ex. FÖRSTA UPPLAGA. Innehåller fyra avdelningar. Den femte avdelningen utkom 1811. Finska förhållanden behandlas i den befintliga fjärde avdelningen. 2+8+432+ 2 utvikbara tabeller. (ath110503).
SEK 900

HEDIN, A.L.
SVANTE HEDIN. MINNEN FRÅN HANS ENSKILDA OCH OFFENTLIGA LIF.
Stockholm 1898, 8:o, förlagets guldornerade och dekorerade klotband,guldsnitt, medaljong-porträtt på främre pärmen,numrerad upplaga, detta nr.51."Med 3 porträtt i ljustryck och zinketsning". 214 sid.Vackert ex. (ath030551).
SEK 100

HELSINGBORGS STADS MINNESSKRIFT. MED ANLEDNING AF STADSFULLMÄKTIGES 50 ÅRIGA TILLVARO 1863-1912.
Helsingborg 1913, 4:o, skinnband, illustrerad, främre omslag medbundet, 260 pp. Vackert ex. (ath97).
SEK 100

HODIN, J.P.
ISAAC GRÜNEWALD.
Sthlm. 1949, 4:o, förlagets hklbd., ryggen ngt. Fläckig.i övrigt välbev. Medbundna omslag, ill. m. färgplanscher o.a.ill.(ath547).
SEK 100

HOFBERG, H:
SVENSKT BIOGRAFISKT HANDLEXIKON. ALFABETISKT ORDNADE LEFNADSTECKNINGAR AF SVERIGES NAMKUNNIGA MÄN OCH QVINNOR FRÅN REFORMATIONEN TILL NÄRVARANDE TID.
Stockholm 1876, stor 8:o,förlagets guldornerade klotband, ngt. skadad rygg i övrigt ett välbev. Ex. I-II, två delar i ett band. 644+512 sid. (ath070241).
SEK 300

HULTMARK, EMIL / HULTMARK, CARNA / MOSELIUS, CARL DAVID
SVENSKA KOPPARSTICKARE OCH ETSARE. 1500 - 1944.
Uppsala 1944, stor 8:o, förlagets dekorerade omslag, delvis ouppskuren. DEDIKATIONS EXEMPLAR till Expeditionschefen i Riksmarskalksämbetet Nils Berencreutz från Carna Hultmark och Carl David Moselius. Berencreutzs signatur på främre pärmen.porträtt+LXIX+391 sid.Ett vackert ex. Se bifogad bild. (ath070916).
SEK 800

HÖGBOM, ARVID GUSTAF
NORRLAND. NATURBESKRIFNING.
Uppsala 1906, 4:o, hfrbd. med 5 upph. bind. Illustr. med bilder och utv. kartor i färg. 414 sid. Vackert ex. se bifogad bild (ath925).
SEK 100

JOHNSON, A.
DEN FÖRSTA SVENSKA KOLONIEN I AMERIKA.
Stockholm 1923, 8:o, klotband . Illustr. med 1 karta. Främre omslaget medbundet. Välbev.ex. 210 sid. (ath926).
SEK 100

JULEN I SVERIGE. (av F.B.)
Stockholm 1975, Bokvännerna, bokgåvan till sällskapets medlemmar. 8:o, halvfranskt band med guldornerad rygg, fodrad kassett, illustrerad, 30 sid. Vackert ex. Se bilden. (ath110236).
SEK 200

JÄRTA, HANS
TAL AF KONGL. VETENSKAPS-AKADEMIENS PRAESES HERR HANS JÄRTA HÅLLET DEN 31 MARS 1839 PÅ HUNDRADE ÅRS DAGEN EFTER AKADEMIENS INSTIFTELSE. (Bilaga: Bref från Archiatern v. Linne).
Stockholm 1843, 8:o, tagen ur band, liten fuktfläck i övre högra hörnet, 40 sid.(ath 110806).
SEK 150

KAY, E.(ed.)
DICTIONARY OF SCANDINAVIAN BIOGRAPHY.
Ed. E.Kay. Cambridge, England 1976. Large 8:o, publisher´s decorated cloth, XXVIII+498 pp. Perfect copy. (ath0804232).
SEK 150

KJELLBERG, K.
SJÄLSKULTUR. PROFESSOR KNUT KJELLBERGS ETISKA SÖNDAGSFÖRELÄSNINGAR SAMMANFÖRDA AV INGEBORG KJELLBERG-THIEL.
Sthlm. 1922, tryckt i 200 ex (detta nr 67) 4:o, halvfranskt band, något blekt rygg med 5 upphöjda bind samt guldornering. X+156 pp. (ath102).
SEK 100

KJERSEEN,ELIAS
FÖRTECKNING PÅ STUDERANDE UNGDOMEN VID KONGL.GYMNASIUM I STRENGNÄS UNDER VARANDE REKTOR MAG.EL.KJERSEEN.WÅRTERMINEN ÅR 1821.
Strengnäs 1821, liten 8:o, 16 sid. hft.vackert ex.(ath040311).
SEK 100

KLAEBER, HANS:
MARSKALK BERNADOTTE KRONPRINS AF SVERIGE.
Stockholm 1913, 8:o, halvfranskt band, illustrerad, 444 sid. Välbev.ex. (ath030561).
SEK 100

KNUTBERG,CARL
UPMUNTRAN TILL ALLAHANDA VID LANDS-OCH STADSHUSHÅLLNINGEN NYTTIGA ÄMNENS SAMLANDE. (den 5 Maji 1762).
Stockholm 1762, 8:o, tagen ur band, 26 sid, välbev.ex.(ath040312).
SEK 150

KRAEMER
LOTTER VON KRAEMERS TESTAMENTE.
Dokument utgivna av testamentsexekutorerna. Bibliofilupplaga tryckt i 100 ex. Detta nr 67. Sthlm. 1915, 8:o, halvfranskt band, 254 pp. Liten skada på främre pärmen i övrigt et vackert ex. (ath0804155).
SEK 200

KROON, JOHN (Utg.):
GULDSMEDERNAS SKRÅ AV ÅR 1501.
Malmö 1959. 8:O, förlagets dekorerade band. Faksimiltryck i svart med 12 sidor pergamentbehandlat färgfaksimil efter originalhandskrift. 142 sid. Perfekt ex. (ath030580).
SEK 100

KRYGER, J.FR.(WREDE)
ÅMINNELSE TAL ÖFVER ...HINDRIC JACOB WREDE AF ELIME.(den 25 APRIL 1759).
Stockholm 1759, 8:o, tagen ur band, 32 sid. välbev.ex.(ath040313).
SEK 150

LARSSON, S./ SAVING, J.
NORDSTJERNAN INIFRÅN 1890 -1990.
Värnamo 1990, 4:o, förlagets dekorerade klotband med illustrationer i s/v och i färg. 200 sid. Vackert och perfekt ex. (ath030567).
SEK 50

LEHNBERG, MAGNUS / REGNÉR, GUSTAF / NORDIN, CARL GUSTAF
HANDLINGAR RÖRANDE SVENSKA ACADEMIENS HÖGTIDSDAG DEN XX DECEMBER MDCCLXXXVIII.
INNEHOLL. BERÄTTELSE OM SAMMANKOMSTEN JEMTE DIRECTEURENS TAL OCH KUNGGÖRELSE.
ÄREMINNE ÖFVER CARL CARLSSON GYLLENHIELM AF MAGNUS LEHNBERG.
GUSTAF WASA TIL HEMMING GADD: HEROID AF GUSTAF REGNÉR.
LEFVERNES BESKRIFNING ÖFVER PETER JULIUS COYET AF CARL GUSTAF NORDIN.
Stockholm, tryckt hoa Johan A. Carlbohm, 1789. 4:o, blå pappband, mycket bredda marginaler, guldsnitt, 1 grav. vinjett på titelbladet samt 4 grav. vinjetter av J.F. Martin. Bokägarmärke: Levenhaupt, Carl Gustaf - en rund stämpel i blått. 124 sid. Ett vackert och perfekt ex. (ath 110815).
SEK 550

LILJEROTH/ KJELLBERG/ ÖSTERLING/ OLSSON
SKÅNELAND.
Malmö 1951, Allhems Förlag. 4:o, förlagets guldorn. klotband. Illustr.Vackert ex. (ath935).
SEK 100

LILJESTRÅLE, JOACH. WILH.
TAL VID PRAESIDII NEDLÄGGANDE UTI KONGL. VETENSKAPS ACADEMIEN OM TALE KONSTEN, DES UPHOF OCH FÖRBINDELSE MED VETENSKAPERNA HÅLLIT DEN 5 MAJI 1784.
Stockholm 1784, 8:o, tagen ur band, grav. vinjett på titelsidan, lagerfläckar samt gamla noteringar, 48 sid.(ath 110807).
SEK 150

LINDWALL, L.
EMILIE HÖGQUIST. UTKAST TILL EN BIOGRAFI.
Stockholm 1916, 8:0, guldorn.halvfranskt band, främre omslag medbundet. Illustr. 296 sid. Vackert ex. Se bilden. (ath110350).
SEK 100

LJUNGMAN, CARL FREDRICH
BESKRIFNING OM GRIPSHOLMS SLOTT, SOM INNEFATTAR DESS ÅTSKILLIGA FÖRÄNDRINGAR...MED BIFOGAD FÖRTECKNING, PÅ DE PORTRAITER, AF KEJSARE, KONUNGAR...JEMTE ÖFVER HÖGSTBEMÄLTE PERSONER SAMMANDRAGNE HISTORISKE, CHRONOLOGISKE OCH GENEALIGISKE ANMÄRKNINGAR.
Stockholm, tryckt hos Anders Zetterberg, 1790. 8:o, samtida pappband med skadad rygg, oskuren, några blad med liten fuktskada i nedre delen. 1 träsnitt samt en utvikbar" Grundritning öfver Gripsholms Slott Författad år 1787 af E.P. Årre"(kopparstick).8+182+9 sid. register+1 sid. rättelser. Kplt. (ath 110810).
SEK 400

LOVÉN, N./ KÖRNER, C.G./ HOLMQUIST, J.H.
DISSERTATIO DE YSTADIO – CAROLO G. KÖRNER.(CUJUS PARTICULAM PRIMAM).Lund 1819, 8:o, 10 sid. samt
DISSERTATIO DE YSTADIO – JOHANN HENRY HOLMQUIST.(CUJUS PARTICULAM SECUNDAM).Lund 1820, 8:o, 10 sid.
Pappband. Vackert ex. Sällsynt. Se bilden. (ath060535).
SEK 500

LUNDIN, C./ WIESELGREN,O./ ÖSTERLÖF,A./ ASPLUND,K.:
SÄLLSKAPET 1800-1900, SÄLLSKAPET 1900-1925, SÄLLSKAPET 1925-1950.
Stockholm 1900/1925/1950.8:o, 3 separata vol.i förlagets pappband, illustrerade.216+80+202sid.+illustr.Välbev.ex.Sällsynt. (ath030560).
SEK 1400

LÅSTBOM, A.TH.:
SWEA OCH GÖTHA HÖFDINGA MINNE SEDAN 1720,samt KONUNGARIKET NORGES STÅTHÅLLARE, STIFTS-AMTMÄN, AMTMÄN OCH COMMENDANTER SEDAN 1814, ELLER DETTA RIKES FÖRENING MED SWERIGE.
Upsala 1842-1843, 8:o, samtida halvfranskt band, guldornerad nött rygg, I-II+ suppl. i ett band, några sidor fuktskadade i övre hörn i övrigt ett bra ex.8+284+6+346+4+60 sid.(ath060526).
SEK 150

MARIN, SCIPION
MÉMOIRES DE CHRISTINE, REINE DE SUÈDE.
Paris 1830, 8:o, I-II, 2 vol. contemporary half calf, gilt spines, edges worn, previous owners notes on half title page(faux titre), title page clean. A clean and good copy. VII+451+2+6+432+2pp. See attached picture.(ath070582).
SEK 400

MUNTHE, GUSTAF:
SVENSK KONSTSLÖJD UNDER 1700-TALET. EN ÖVERSIKT.
Stockholm 1926, 8:0, guldorn. skinnband, ryggen m 5 upph. bind, illustr. 134 sid+89 bilder. Ryggen något nött i övrigt ett vackert ex. Se bilden. (ath110356).
SEK 200

MUNTHE, PUCK
BOKEN OM SAN MICHELE.
Stockholm 1930, 8:o, hfrbd.( Knut Hässlers bokbinderi) med dekorerad rygg samt 5 upphöjda bind. Tidigare ägares signatur på ett extra medbundet blad. Främre omslaget medbundet. XVIII+ 482+8 sid. Ett mycket vackert band. Se bifogad bild. (ath070907).
SEK 500

MÖRK, J.H. (PILGREN)
ÅMINNELSE TAL ÖFVER ..ELIAS PILGREN.(hållit 12 April 1750).
Stockholm 1750, 8:o, tagen ur band, 38 sid.välbev.ex.(ath040317).
SEK 150

NICANDER, HENRIK
TAL ...NÅGRA ANMÄRKNINGAR, HURUVIDA KLIMATERNE I SENARE TIDER FÖRÄNDRAT SIG OCH NÅGON PERIOD KAN TRÄFFAS UTI VÄDERLEKENS OMSKIFTEN.(den 10 Aug.1814).
Stockholm 1814, 8:o,tagen ur band, 36 sid,(ett blad ngt.skad.) välbev.ex.(ath040318).
SEK 150

NIHLEN, JOHN
UNDER RUTAT SEGEL. SVENSKA ÄVENTYR I ÖSTER.
Sthlm. 1928, 8:o, förlagets dekorerade hft.Illustr. 176 pp. Välbev. ex. (ath118).
SEK 100

NORDFORSS, CARL GUSTAF / NORDIN, CARL GUSTAF
HANDLINGAR RÖRANDE SVENSKA ACADEMIENS HÖGTIDSDAG DEN XX DECEMBER MDCCLXXXIX.
INNEHOLL. BERÄTTELSE OM DE SOM FÖREFÖLL VID ALLMÄNNA SAMMANKOMSTEN, DIRECTEURENS TAL OCH KUNGÖRELSE.
LOFSÅNG ÖFVER BALTZAR HORN, GREFVE TIL RANTZIN: AF CARL GUSTAF NORDFORSS.
LEFVERNES- BESKRIFNING ÖFVER NILS JÖRANSSON STIERNSCHÖLD: AF CARL GUSTAF NORDIN.
Stockholm, tryckt hos Johan A. Carlbohm, 1790. 4:o, blå pappband, mycket bredda marginaler, guldsnitt, 1 grav. vinjett på titelbladet samt 3 grav. vinjetter av J.F. Martin. Bokägarmärke: Levenhaupt, Carl Gustaf - en rund stämpel i blått. 54 sid. Ett vackert och perfekt ex. (ath 110816).
SEK 400

NORMAN, H. - RUNBLOM, H.
AMERIKA EMIGRATIONEN I KÄLLORNAS BELYSNING.
Uddevalla 1980, 8:o, förlagets dek. klotband. Illustr. 248 sid. Vackert ex. se bifogad bild (ath930).
SEK 100

NYERUP, RASMUS:
EDDA ELLER SKANDINAWERNES HEDNISKA GUDALÄRA.(ÖFWERSATT FRÅN DANSKAN EFTER NYERUP).
Stockholm 1811, 8:o, klotband med guldornerad rygg. Innehåller:Gylfes ginning eller huru Gylfe blef bedragen +Braga-Rädur eller Brages samtal med Äger+ Tillägg af Berättelser om Thor och Loke. FÖRSTA UPPLAGA. 8+128 sid. Välbev.ex.(ath110502).
SEK 400

OLIN, KARL
CHISAGO LAKE-FÖRSAMLINGEN I MINNESOTA. FÖRTECKNING ÖVER DE ÄLDSTA MEDLEMMARNA 1855-1867.
Lund 1973, 8:o, hft. 178 sid. Vackert ex. (ath933).
SEK 100

OXENSTIERNA, GÖRAN LUDVIC / NORDIN, CARL GUSTAF / STENHAMMAR, JOHAN
HANDLINGAR RÖRANDE SVENSKA ACADEMIENS HÖGTIDSDAG DEN XX DECEMBER MDCCXC.
INNEHOLL.
BERÄTTELSE OM SAMMANKOMSTEN, DIRECTEURENS TAL, ACADEMIENS KUNGGÖRELSE.
LEFVERNES BESKRIFNINGAR ÖFVER GREFVE MAGNUS STENBOCK OCH HERTIGEN AF VILLARS, AF HERR GREFVE GÖRAN LUDVIC OXENSTIERNA.
LEFVERNES BESKRIFNING ÖFVER GREFVE RUTGER VON ASCHEBERG , AF HERR CARL GUSTAF NORDIN.
SÅNG ÖFVER GREFVE BALTZAR HORN, AF HERR JONAN STENHAMMAR.
Stockholm, tryckt hos Johan A. Carlbohm, 1792. 4:o, blå pappband, guldsnitt, mycket bredda marginaler, 1grav. vinjett på titelbladet samt 4 vinjetter av J.F. Martin. Bokägarmärke: Levenhaupt, Carl Gustaf - en rund stämpel i blått. 354 sid. Ett vackert ex. (ath 110817).
SEK 900

POSSART, PAUL ANTON FEDOR K.:
DIE KÖNIGREICHE SCHWEDEN UND NORWEGEN.
Stuttgart 1839, 8:o, I-II in one vol. Contemporary half calf, slightly worn gilt decorated spine, corners slightly worn otherwise a clean and good copy. X+522+257pp. (ath070571).
SEK 300

POSSELT, ERNST LUDV.:
KONUNG GUSTAF III:S HISTORIA.
Linköping 1810, 8:o, I-II, två delar i ett halvfranskt band, den guldornerade ryggen skadad, titelbladet fläckad, några blad fläckade i övrigt ett välbev. ex. 2+180+2+160 sid. (ath110504).
SEK 200

PRINS WILHELM :
FRITT LAND.
Stockholm 1941, 8:o, halvfranskt band med guldornerad rygg, ngt. blekt,Herzogs band, främre omslaget medbundet. 392 sid. Vackert ex. (ath030583).
SEK 100

REDOGÖRELSE FÖR KONUNG OSCAR II:S 25 ÅRIGA REGERINGSJUBILEUM.
Stockholm 1898, 4:0, förlagets guldorn. halvfranska band, illustr. 452+178 sid. Nötta pärmar och rygg i övrigt ett bra ex. Se bilden.(ath110349).
SEK 100

RYDBERG, VIKTOR:
VIKTOR RYDBERG 1828 -1928. MINNESSKRIFT UTGIVEN AV GÖTEBORGS HÖGSKOLAS STUDENTKÅR.
Göteborg 1928, 4:o, halvfranskt band, guldornerad rygg m. fem upphöjda bind(Knut Hasslers bokbinderi), båda omslagen medbundna,illustr. med 1 photogravyr samt andra illustrationer. Vackert ex. (ath030570).
SEK 100

RÖNBECK, C.S./ ROTHSTEIN, C.C.
D.D. DISSERTATIO ACADEMICA SISTENS ANALECTA HISTORICA DE ANTIQUA URBE AHUSIA.
Lund 1798, 8:o, häftad, 28 sid. välbev.ex.(ath060536).
SEK 250

SCHNELL/ HOLMSTRÖM/ SVENSSON/ LILJEROTH
SÖDERMANLAND.
Malmö 1965. Allhems Förlag, 4:o, förlagets guldorn. hfrbd. Illustr. 480 sid. Vackert ex. (ath938).
SEK 150

SCHRÖDER, JOHAN H.
TAL I ANLEDNING AF HANS KONGL.HÖGHET HERTIGENS AF ÖSTERGÖTLAND FÖDELSE.(den 15 Maj 1829).
Upsala 1829, 8:o, tagen ur band, 24 sid. välbev.ex.(ath040323).
SEK 100

SCHÜCK, HENRIK:
FRÅN DET FORNA UPSALA. NÅGRA KULTURBILDER.
Stockholm 1917, 8:o, halvklotband med främre omslaget medbundet.232 sid. Välbev.ex. (ath030557).
SEK 100

SJÖBORG, H. NICOLAUS/ LINDAHL, JOHANNE
TENTAMEN HISTORICUM DE PRAEDIO INGELSTAD.
Lund 1790, 8:o, halvklotband med guldornerad rygg, 2+25 sid. Ett vackert ex.(ath060507).
SEK 500

SJÖBORG, H. NICOLAUS / SJÖBORG, GUSTAVUS
TOPOGRAPHIA PAROECIAE RAFLUNDA ET MONUMENTORUM, QUAE CIRCA SUNT. Die X. Junii MDCCXCI.
Lundae, Litteris Berlingianis, 1791, 8:o, halvklotband, grav. plansch av Weller, 18 sid. Ett rent och vackert ex. (ath 110809).
SEK 1000

SJÖGREN, ARTHUR:
SVENSKA KUNGLIGA OCH FURSTLIGA BOKÄGAREMÄRKEN INKLUSIVE DEDIKATIONS OCH DONATIONSEXLIBRIS. MED ÖVER 900 AVBILDNINGAR.
Stockholm 1915, folio. Halvfranskt band med marmorerade pärmar samt guld ornerad rygg av A. Nilsson. Utgiven i 550 ex. detta nr 459. CLII+352+8sid. Perfekt ex. Se bifogade bilden. (ath120505).
SEK 1100

SJÖSTEN, CARL GUSTAF:
ÅMINNELSE-TAL ÖFVER ...GILBERT SHELDON (den 6 Maji 1802).
Stockholm 1802, 8:o, tagen ur band, 46 sid. välbev.ex.(ath040325).
SEK 150

SKJÖLDEBRAND, A.F.
TAL OM MENSKLIGA KUNSKAPENS FRAMSKRIDANDE FRÅN RÅHETENS TILLSTÅND TILL EN ALLTID AFLÄGSEN FULLKOMLIGHET UNDER STÄNDIG STRID MELLAN SANN OCH FALSK UPPLYSNING...HÅLLET DEN 7 APRIL 1824.
Stockholm, 1824. 8:o, tagen ur band, titelbladet ngt. brun fläckat i övrigt ett rent ex. 2+36 sid. (ath 110811).
SEK 200

SMEDBERG, CARL ADOLPH ISID.H.
BIDRAG TILLHISTORIEN OM STATSHVÄLFNINGEN I DANMARK 1772. ACADEMISK AFHANDLING. 11:TE JUNII 1851.
Stockholm, P.A. Huldbergs Bktryckeri 1851. 8:o, tagen ur band, oskuren, 36 sid.Välbev. ex.(ath110801).
SEK 100

SOTERUS, HENRIC/ BUREUS, ANDREAS:
SVECIA, SIVE DE SUECORUM REGIS DOMINIIS ET OPIBUS. COMMENTARIUS POLITICUS.
Lugd.Batav.(Leyden) Ex officina Elzeviriana, 1633. 16:o(10.5 x 6.o cm),nött marmorerat pappband, det graverade titelbladet saknas, äldre handskrivet titelblad, i övrigt ett välbevarat ex. 6+306sid.(ath110501).
SEK 500

STENHAMMAR, JOHAN / NORDIN, CARL GUSTAF
HANDLINGAR RÖRANDE SVENSKA ACADEMIENS HÖGTIDSDAG DEN XX DECEMBER MDCCXCIII.
INNEHOLL. BERÄTTELSE OM SAMMANKOMSTEN , TAL OCH KUNGGÖRELSER AF CANTZLERN.
SÅNG ÖFVER SEGREN VID SVENSKSUND AF HERR JOHAN STENHAMMAR.
LEFVERNESBESKRIFNING ÖFVER ARCHIEBISKOP HÅKAN SPEGEL AF HERR CARL GUSTAF NORDIN.
Stockholm, tryckt hos Johan A. Carlbohm, 1794. 4:o, blå pappband, mycket bredda marginaler, guldsnitt, grav. vinjett på titelbladet samt 3 grav. vinjetter av J.F. Martin. Bokägarmärke: Levenhaupt, Carl Gustaf -en rund stämpel i blått. 44 sid. Ett vackert och perfekt ex. (ath 110814).
SEK 400



SVEDENSTJERNA, ERIC TH.
TAL OM SVENSKA JERNHANDTERINGEN I ÄLDRE OCH NYARE TIDER (hållit den 14 Februarii 1810).
Strengnäs 1810, 8:o, tagen ur band,60 sid+tabell. välbev.ex.(ath040326).
SEK 150

SWAB, ANTON von:
TAL OM CONTROLL-INRÄTTNINGEN FÖR GULD-SILFVER-OCH TENN-ARBETEN I RIKET. (hållet den 11 Februarii 1761)
Stockholm 1761, 8:o, tagen ur band, 40 sid.(svaret saknas), välbev. ex. (ath040328).
SEK 150

SWAHN, WALDEMAR
BEYLON. SVERIGES STORE OKÄNDE.
Sthlm. 1925, 8:o, förlagets dekorerade kart.band, illustrerad, 248 pp. Vackert ex.(ath138).
SEK 100

TÖRNER, FABIANI/ SCHENBERG, PETRUS
FATA SCANIAE PROVINCIAE SVIONIAE.(Disertatio Historica).(11Junii1726).
Upsala 1726, liten 8:o, pappband, 50 sid.välbev.ex.(ath060534).
SEK 500



WETTERGREN, ERIK:
L'ART DÉCORATIF MODERNE EN SUÈDE.
Malmö 1925, folio, publisher´s half vellum, gilt spine with bands, illustrations in b/w and in colour. 186 pp. Very nice copy. (ath030571).
SEK 200
BR> ÅLUND, O.W.:
GUSTAF II ADOLF. ETT TREHUNDRAÅRSMINNE.
Stockholm 1894, 8:o, förlagets guldornerade och dekorerade klotband" med öfver 100 illustrationer och flere kartor".348 sid. Vackert ex. (ath030550).
SEK 100