<-- Tillbaka / Back

RESOR OCH GEOGRAFI/ TRAVELS AND GEOGRAPHY
EUROPE(general) - POLAR REGIONS - WORLD.




EUROPE

AUREN, SVEN:
GUBBEN I LÅDAN. ILLUSTRERAD AV LILLEMOR TELL.
Stockholm 1953, 8:0, halfranskt band m medbundna omslag. Illustr. 126 sid. Vackert ex. Se bilden . (ath110333).
SEK 200

BAEDEKER, K.
GREAT BRITAIN.
Leipsic 1901, publisher´s decorated cloth, complete with maps, plans and panorama. A good copy. (ath070502).
SEK 200

BAEDEKER, K.
LONDON AND ITS ENVIRONS.
Lepzig 1923, 18-ed.Complete with maps and plans. With APPENDIX. A very nice copy in publisher´s decorated cloth. (ath070545).
SEK 150

DIXON, WILLIAM HEPWORTH:
SCHWEIZARNE.
sammanbundet med
BERGSTRAND, P.E.:
RESE- ANTECKNINGAR FRÅN POLEN, TYSKLAND OCH SCHWEIZ.
Stockholm 1872/1874, 8:0, illustr. Klotband. 286+148 sid. Välbev. ex. (010829).
SEK 200

ENGSTRÖM, ALBERT:
HEMSPÅNAD OCH TAGGTRÅD.
Stockholm 1921, 8:0, halvfranskt band m 5 upph. bind (LUNDIN), illustr. 260 sid. Vackert ex. Se bilden. (ath110337).
SEK 150

LAGERCRANTZ, CARL:
FRÅN KOLMÅRDEN TILL KARPATERNA. EN 1000-MILAFÄRD MED BIL OCH BÖSSA.
Stockholm 1935, 8:0, halfranskt band, ngt bleckt guldornerad rygg med 5 upphöjda bind, främre omslaget medbundet, illustr. XII+248 sid. (010837).
SEK 150



POLAR REGIONS




AMUNDSEN, ROALD:
GENOM LUFTEN TILL 88 gr NORDLIG BREDD.
Stockholm 1925, 8:0, klotband m. något fläckad rygg i övrigt ett välbev.ex.Illustr.298sid. (ath110327).
SEK 200

ANDRÉE, S.A. / STRINDBERG, NILS / FRAENKEL, KNUT
MED ÖRNEN MOT POLEN. ANDRÉES POLAREXPEDITION 1897.
Stockholm 1930, 8:o, hfrbd.( av B. Andersson) med 5 upphöjda bind, övre guldsnitt. Illustr. med porträtt i fotogrevyr, kartor samt planscher och bilder.2+488+2 sid. Ett mycket vackert ex. Se bifogade bilden. (ath070905).
SEK 550

BRAINARD, D.L.:
THE OUTPOST OF THE LOST. AN ARCTIC ADVENTURE.
Indianapolis 1929, 8:0, förlagets klotband,något nötta pärmar samt liten skada på ryggen i övrigt ett välbev.ex. 318 sid. (ath080424).
SEK 200

FREUCHEN, PETER
IVALU. EN ROMAN FRÅN POLARESKIMÅERNAS LAND.
Stockholm 1946, 8:0, halvfranskt band, guldorn. rygg (HERZOG-BAND), ryggen något bleckt i övrigt ett vackert ex. m medbundna omslag. 268 sid. (ath110338).
SEK 200

HALL, TH. F.:
HAS THE NORTH POLE BEEN DISCOVERED?...
Boston 1917, 8:o.(AN ANALYTICAL AND SYNTHETICAL REVIEW OF THE PUBLISHED NARRATIVES OF THE TWO ARCTIC EXPLORERS DR. FREDERICK A. COOK AND CIVIL ENGINEER ROBERT E. PEARY, U.S.N. ALSO A REVIEW OF THE ACTION OF THE U.S. GOVERNMENT). publisher´s cloth, faded spine. Illustrated with maps, charts, diagrams and tables(one folded map enclosed in a pocket at the rear of the book. FIRST EDITION. Good copy. (ath120411).
SEK 600

HOBBS, W.H.:
PEARY.
New York 1936, 4:o, publisher´s decorated cloth, spine slightly worn, complete with maps, diagrams , drawings, plates and other illustrations. FIRST EDITION. 502 pp. Good copy. (ath120412).
SEK 400

HRDLICKA, ALES:
ALASKA DIARY 1926-1931.
Pennsylvania 1944, 8:0, förlagets klotband, något fläckad rygg i övrigt ett välbev.ex.Illustr. 414 sid.Good copy. (ath080435).
SEK 200

MACMILLAN, D.B..
FOUR YEARS IN THE WHITE NORTH.
New York/London 1918, 8:o, publisher´s decorated cloth, sl. rubbed spine and corners , illustrated from photographs by the author. FIRST EDITION. MACMILLANS OWN COPY WITH HIS EXLIBRIS. 426 pp. Nice copy. Rare. See picture. (ath080437).
SEK 650

MOORE, HAMPTON, J.
PEARY´S DISCOVERY OF THE NORTH POLE. SPEECH OF HON. J. HAMPTON MOORE OF PENNSYLVANIA IN THE HOUSE OF REPRESENTATIVES. MARCH 22, 1910.
Washington 1910 (34289-8852). 8:o, publisher´s pamphlet, 36 pp. A good copy. Very rare. Häftad, 36 sid. Sallsynt. Ett välbev. ex.(ath070918).
SEK 550

RAMSAY, HENRIK:
NORDENSKIÖLD SJÖFARAREN.
Stockholm 1950, 8:0, halvklotband med omslagen medbundna, illustr. Välbev.ex. 316 sid. (ath010848).
SEK 100

RASMUSSEN, KNUD:
NORR OM MÄNNISKOR. BERÄTTELSEN OM DEN ANDRA THULE –EXPEDITIONEN OCH UTFORSKANDET AV GRÖNLAND FRÅN MELVILLE –BUKTEN TILL KAP MORRIS JESSUP. MED UTDRAG UR FIL.DR. THORILD WULFFS DAGBÖCKER OCH VARDEBERÄTTELSER.
Stockholm 1919, 8:o, förlagets dekorerade klotband, illustrerad med färplanscher, kartor samt andra illustrationer i texten.Liten skada på titelbladet i övrigt ett vackert ex. 504 sid. Se bifogade bilden. (ath120424).
SEK 500

SVERDRUP, OTTO:
NYTT LAND. FYRA ÅR I POLARTRAKTERNA.
Stockholm 1904, 8:0, I-II, två klotband med guldornerade ryggar, kplt. med illustr. samt 3 utv.kartor.8+504+utv.karta +4+524+utv.karta.Välbev. ex. (010825).
SEK 400



WORLD




CASTILLON, M.
RESAN KRING VERLDEN. FÖR BARN.
Sthlm. 1864. 8:o, förlagets decorerade clotband. 208 sid komplett med 12 handkol. gravyrer..(ath513)
SEK 200

CURIE, E.
RESA BLAND KRIGARE.
Stockholm 1943, 8:o, halvfranskt band av Herzog, guldornerad rygg, 3 upphöjda bind, främre omslaget medbundet, 412 sid. Mycket vackert ex. Se bilden. (ath110204).
SEK 300

EJE, ANDERS:
FOLK, FÄ OCH FAKIRER. FÖRSTA JORDEN-RUNTBOKEN.
Stockholm 1922, 8:0, förlagets dekorerade klotband, illustr. Vackert ex. 294 sid.(010830).
SEK 100

EJE, ANDERS:
FÄRGADE FRIHERRAR. ANDRA JORDEN-RUNTBOKEN.
Stockholm 1923, 8:0, förlagets dekorerade klotband, illustr. Vackert ex. 240 sid. (010831).
SEK 100

HEDIN, SVEN:
FRÅN POL TILL POL.
Stockholm 1911,8:o, I-II, 2 vol.(VOL.I-GENOM ASIEN OCH EUROPA, VOL II-EUROPA, AFRIKA,AMERIKA, AUSTRALIEN OCH POLARLÄNDERNA). Förlagets dekorerade klotband med den 12 sid. sep. förordet. FIRST EDITION with the sep.printed “Förord”. Rare. Sällsynt. 480+604 sid + sep.12sid. Bra ex. Good copy.See attached picture.Se bilden.(ath0804123).
SEK 800

HENNING, R.
GÅTFULLA LÄNDER.
Sthlm. 1926, 8:o, halvklotband, främre omslag medbundet, utvikbara kartor, 240 pp. Välbev. ex. (ath0804154).
SEK 200

KINGSTON, W.H.G./LAUNAY, J.BELIN DE:
UNE CROISIERE AUTOUR DU MONDE.
Librairie Hachette et Cie. Paris 1876.(OUVRAGE IMITE DE L'ANGLAIS AVEC L'AUTORISATION DE L'AUTEUR PAR J. BELIN DE LAUNAY). Petit In4, reliure percaline editeur, plat et dos decore, titre sur le plat et au dos, tranchees dorees.Illustre de 44 gravures sur bois par Riou(qui illustra egalement Jules Verne). PREMIERE EDITION. FIRST EDITION. Un voyage via la Mer des Sargasses, les iles Falkland, le Cap Horn, Chili, L´ile de Robinson Crusoe, Lima, Mexique, San Francisco, Hawai, la Mer du Sud, Taiti, Fidji, Lieou-Kieou, Japon, Madagascar, retour en Angleterre. Rare.Ex. tres joli.Voir le foto ajoute. See attached picture.(ath120439).
SEK 500

LUNDGREN, EGRON:
EN MÅLARES ANTECKNINGAR.. UTDRAG UR DAGBÖCKER OCH BREF. INDIEN + ITALIEN OCH SPANIEN + LEDIGA STUNDER I FRÄMMANDE LAND.
Stockholm 1872-1882-1873.I-III, 3vol.i Förlagets dek. klotband, illustr. Något nötta pärmar i övrigt välbev. ex. (ath110323).
SEK 500

ROBERTSON, R.B. :
OF WHALES AND MEN.
New York 1954, 8:o, publisher´s decorated cloth, gilt spine, illustrated. 302pp.Nice copy. (ath120425).
SEK 150

SAMMET, GERALD:
DER VERMESSENE PLANET. BILDERATLAS ZUR GESCHICHTE DER KARTOGRAPHIE.
GEO-Hamburg 1990, 4:o. Verzierter Verlagsband(Leinen) mit Umschlag.Illustriert mit Karte und Bilder in Farben und Schw/W. 350 Seiten. Perfektes Exemplar. Siehe beiliegendes Foto. (ath120436).
SEK 250

WALLSTRÖM, TORD:
SVENSKA UPPTÄCKARE.
Höganäs 1983, 4:o, förlagets dekorerade klotband med omslag. Kolorerade planscher , kartor samt andra illustrationer i sv/v.Geografiskt register. 294 sid. Perfekt exemplar. Se bifogade bilden.(ath120435).
SEK 300