<-- Tillbaka / Back
DEKORERADE BOKBAND, FÖRSTA UPPLAGOR, ILLUSTRERADE BÖCKER BINDINGS, FIRST EDITIONS, ILLUSTRATED BOOKS
CLERMONT-TONNERRE, E.DE
MEMOARER FRÅN EKIPAGERNAS TID
Stockholm 1929, 8:o, förlagets dekorerade pergament band.
SEK 150:-
Se: Clermont-Tonnerre, E.de
ANDRÉE, S.A. / STRINDBERG, NILS / FRAENKEL, KNUT
MED ÖRNEN MOT POLEN. ANDRÉES POLAREXPEDITION 1897.
Stockholm 1930, 8:o, hfrbd.( av B. Andersson) med 5 upphöjda bind, övre guldsnitt. Illustr. med porträtt i fotogrevyr, kartor samt planscher och bilder.2+488+2 sid. Ett mycket vackert ex. Se bifogade bilden. (ath070905).
SEK 350
ASKLUND, ERIK:
SE MIN STAD. STOCKHOLMS BILDER.
Stockholm 1953. 8:o, skinnband(Nordiska Bokhandeln), bibliofilupplaga, nr.80 av 200,
sign.av förf. och sign.av illustratör C.Gl.Behrens, linoleumsnitt, omslagen medbundna, helt guldsnitt,kassett,
guldornerade pärmar, guldornerad rygg. Ett mycket vackert ex. Se bifogade bilden.
150 sid. (ath110510).
SEK 300
BERGSTRAND-POULSEN, E.
MÄNNISKAN OCH KLOCKORNA. LIVSFRAGMENT.
Stockholm 1939, 4:0, halvfranskt band m guldorn.rygg, illustrationer i färg av författarinnan.
Omslagen medbundna, 224 sid. Första upplaga. Perfekt ex. Se bilden. (ath0804194).
SEK 200
BERGSTRAND-POULSEN, E.
GLAD OCH GOD SKALL MÄNNISKAN VARA – OCH STARK.
Stockholm 1934, 4:0, halvfranskt band m guldorn.rygg, illustrationer i färg av författarinnan.
Omslagen medbundna, 336 sid Första upplaga.Perfekt ex. Se bilden.(ath0804195).
SEK 200
BERGSTRAND-POULSEN, E.
SE, MÄNNISKAN. LIVSFRAGMENT.
Stockholm 1943, 4:0, halvfranskt band m guldorn.rygg, illustrationer i färg av författarinnan.
Sign.av förf. m dedikation till Hovrättsrådet Johan Nordenfalk. Omslagen medbundna,
282 sid. 2-uppl. Perfekt ex. Se bilden.(ath0804196).
SEK 200
BERGSTRAND-POULSEN, E.
HJÄLTAR OCH HJÄLTEDÅD.
Stockholm1934, 4:0, halvfranskt band m guldorn rygg, illustrationer i färg av författarinnan.
Omslagen medbundna, 164 sid. 3-uppl. Perfekt ex. Se bilden. (ath0804198).
SEK 200
BERGSTRAND-POULSEN, E.
HISTORIER OM GAMLA MÄNNISKOR OCH UNGA.
Stockholm 1930, 4:0, halvfranskt band m guldorn.rygg, illustrationer i färg av författarinnan.
Omslagen medbundna, 218 sid. Första upplaga. Perfekt ex. Se bilden. (ath0804199).
SEK 200
BOLINDER, G.
INDIANSOMMAR.
Stockholm 1957, 8:o, hfrbd. med 4 upphöjda bind, guldorn. rygg (Åkerdahls band). Medbundna omslag, illustr.
204 sid. Vackert ex. (ath904).
SEK 300
CARRAUD, Z.
LES GOÛTERS DE LA GRAND'MERE.
Paris 1879, BIBLIOTHEQUE ROSE ILLUSTRÉE. Hachette Et Cie.(OUVRAGE ILLUSTRÉ DE 18 GRANDES VIGNETTES PAR ÉMILE BAYARD). 8:o. Förlagets guldornerade klotband, guldornerad rygg. Helguldsnitt. Illustr. 10+356+16+2 sid.
Proveniens: tidigare ägares signatur- Emmy Stenbäck. Ett vackert band. Se bifogade bilden. (ath120518).
SEK 200
CLERMONT-TONNERRE, E.DE:
MEMOARER FRÅN EKIPAGERNAS TID.
Stockholm 1929, 8:o, förlagets dekorerade pergament band,förf.porträtt, 224 sid.
Vackert ex. Se bifogade bilden. (ath050465).
SEK 150
COLOMB, J.:
MON ONCLE D´AMERIQUE. ILLUSTRE DE 115 DESSINS PAR O. TOFANI.
Paris 1895, 4 :o, publisher´s decorated cloth, gilt spine, gilt edges Illustr. 306 pp.
Very good condition. See attached picture. (ath120407).
SEK 200
COOPER, DUFF (VISCOUNT NORWICH)
GAMLA MÄN GLÖMMER. ÖVERSÄTTNING FRÅN FÖRFATTARENS MANUSKRIPT AV JANE LUNDBLAD OCH GÖRAN SALANDER.
Lund 1953, stor 8:o, hfrbd.( av W. Barkel) med guldornerad rygg samt 5 upphöjda bind. Omslagen medbundna. Förf.fotografi. 335 sid. Mycket vackert band. Se bifogad bild. (ath070908).
SEK 450
CORNELL, H.
KONST HISTORIA. ITALIENSK SENRENÄSSANS. MÅLERI OCH SKULPTUR.
Sthlm. 1927, 8:o, förlagets guldornerade pergamentband. Ill. 224 sid. Mycket vackert ex. se bifogad bild (ath544).
SEK 250
DAHLGREN, C. FR.
SAMLADE ARBETEN.
Stockholm 1847-1852, I-V, 5 vol.(... UTGIFNE EFTER FÖRFATTARENS DÖD). Halvfranska band m guldorn. ryggar.Första samlade upplaga. Perfekt ex. Se bilden. (ath110511).
SEK 400
DANTE, ALIGHIERI
LA DIVINE COMÉDIE.
TOME PREMIER: ENFER
TOME DEUXIÉME: PURGATOIRE
TOME TROISIÉME: PARADIS
Texte italien établi par Marina Zorzi Kolasinski de Kojen. Docteur és Lettres de l´Université de Rome.
Traduction poétique d Ándré Pératé. Agrégé de Lettres, ancien Conservateur du Musée de Versailles.
Édition réalisée avec le concours de Giorgio Perrini. Docteur de l Úniversité de Rome,
et contenant la série compléte des dessins exécutes á la pointe de plomb et d´argent par SANDRO BOTTICELLI, peintre Florentin.
Paris, Jean de Bonnot, 1971, I-III, 3 vol. French / Italian text. 8:o. Relies en cuir de mouton veritable et doré a l´or fin 22 carats, tranches supérieures dorees. Sur papier verge filigramé. A very nice set. Perfect copy. See attached picture. (ath070912).
SEK 1600
EDFELT, J.
VINTERN ÄR LÅNG.
Sthlm. 1939,Första upplaga. 8:.o, hfrbd. av Lindskog. Ill. av B.B. Hedlund. Omslagen medbundna. 126 sid.
Ett mycket vackert ex. se bifogad bild (ath0804203).
SEK 300
EDFELT, J.
HÖGMÄSSA.
Sthlm. 1934. Första upplaga. 8:o, hfrbd. av Lindskog.Omslagen medbundna. 100 sid. Ett mycket vackert ex. se bifogad bild (ath0804204).
SEK 300
EDFELT, J.
SÅNG FÖR RESKAMRATER.
Stockholm 1941. Första upplaga. 8:o, hfrbd.av Lindskog. Omslagen medbundna. Omslagsteckning av Bertil Bull Hedlund. 2+116 sid. Ett mycket vackert ex. Se bifogad bild. (ath070904).
SEK 300
EHRENSVÄRD, C.A.
RESA TILL ITALIEN 1780,1781,1782 SKRIFVEN 1782 I STRALSUND.
Rediviva ,Sthlm. 1978. 4:o , guldornerat skinnband i kasset. Facsimileutgåva med 30 tidigare ej publicerade avbildningar av Ehrensvärdsakvarellerade teckningar från resan. 8+105+5pp+30 kol.pl.+2pp Perfekt ex. Observera den bifogade bilden. (ath110508).
SEK 600
EWALD, CARL:
SOFIE AMALIE MOTH.
Kobenhavn 1906, 8:0, halvfranskt band m guldorn.rygg (av AGNES BORCH). Illustr. 334 sid.
Vackert ex. Se bilden. (ath0804206).
SEK 300
EWALD, CARL:
KIRSTINE MUNK.
Kobenhavn 1906, 8:0, halfranskt band m guldorn rygg( av AGNES BORCH). Illustr. 426 sid.
Vackert ex. Se bilden. (ath0804207).
SEK 300
EWALD, CARL:
DYVEKE.
Kobenhavn 1907, 8:0, halvfranskt band m guldorn rygg(av AGNES BORCH).Illustr. 466 sid.
Vackert ex. Se bilden. (ath0804208).
SEK 300
EWALD, CARL:
GREVINDE DANNER.
Kobenhavn 1907-08, 8:0, I-II, 2 vol. Halvfranska band m guldorn. ryggar(AGNES BORCH).
Illustr.654+332 sid. Vackert ex. Se bilden.(ath0804210).
SEK 500
FARM CONVINIENCES. A PRACTICAL HAND-BOOK FOR THE FARM.
New York 1884, 8:o.( WITH 212 ILLUSTRATIONS). Publishers decorated cloth, gilt spine, 240 pp., pages 213-214 damaged
Otherwise a nice copy. See attached picture (ath0804278).
SEK 300
GARTMANN, H.
DRÖMMARE, FORSKARE, KONSTRUKTÖRER. EN BOK OM RYMDFÄRDSÄVENTYRET. FRÅN JULES VERNES UTOPIER TILL FJÄRRSTYRDA RAKETER OCH RYMDSKEPP.
Sthlm. 1955, 8:o, halvfranskt band, guldornerad rygg, medbundna omslag, övre guldsnitt, illustrerad. 284+4 pp. Mycket vackert ex. se bifogad bild (ath0804148).
SEK 300
GLAZIER, W. 
DOWN THE GREAT RIVER, EMBRACING AN ACCOUNT OF THE DISCOVERY OF THE TRUE SOURCE OF THE MISSISSIPPI
Philadelphia 1889. 8:o , publisher's decorated cloth, ill. XXVI+444+LIV pp. Slightly worn edges. Nice copy. Please see attached picture. (ath080432).
SEK 300
GOURAUD, JULIE:
MÉMOIRES D'UN CANICHE.
Paris 1885, BIBLIOTHEQUE ROSE ILLUSTRÉE, Hachette Et Cie.( ILLUSTRÉS DE 75 VIGNETTES PAR E. BAYARD). 8:o. Förlagets guldornerade klotband, guldornerad rygg, helguldsnitt. Ilustr. 10+296+16+2 sid.
Proveniens: tidigare ägares signatur- Alfhild Wallenberg. Ett vackert band. Se bifogade bilden. (ath120517).
SEK 200
GOURAUD, JULIE :
QUAND JE SERAI GRANDE.
Paris 1888, BIBLIOTHEQUE ROSE ILLUSTRÉE. Hachette Et Cie.( OUVRAGE ILLUSTRÉ DE 36 VIGNETTES PAR FERDINANDUS). 8:o. Förlagets guldornerade klotband, guldornerad rygg, helguldsnitt. Illustr. 4+6+252+16+2sid.
Proveniens: tidigare ägares signatur- Alfhild Wallenberg. Ett vackert band. Se bifogade bilden. (ath120521).
SEK 200
GRUBE, A.W:
BILDER UND SCENEN AUS AMERIKA.
Stuttgart 1879, 8:o, publisher´s gilt decorated cloth , gilt spine, 332 pp.Nice copy.
See attached picture.(ath120410).
SEK 400
GULLBERG, H.
FEM KORNBRÖD OCH TVÅ FISKAR. DIKTER.
Stockholm1942, 8:0, halvfranskt band m guldorn. rygg. Medbundna omslag, 130 sid.
Första upplaga. Liten skada på pärmens framsida.Vackert ex. Se bilden (ath0804213).
SEK 200
HAHN, G.
DIE LEBERMOOSE DEUTSCHLANDS.
Gera 1894. 2-edition.( EIN VADEMECUM FÜR BOTANIKER. MIT 12 TAFELN IN FARBENDRUCK). 8:o, publisher´s decorated cloth,illustrated, XIV+90+2pp+12 plates+2. Very nice copy.See attached picture. (ath.0804280)
SEK 400
HAWKS, E.
UNGDOMENS INGENJÖRSBOK
Sthlm. 1925, 8:o, förlagets dekorerade klotband, illustrerad, 320 pp. Vackert ex. se bifogad bild (ath0804152).
SEK 250
HEMINGWAY, ERNST:
ACROSS THE RIVER AND INTO THE TREES.
London 1950, First Edition(preceeds the 1st US-edition).
8:0, förlagets dek. klotband, 256 sid. Något nött i ryggens nedre del i övtigt ett
vackert ex.(ath0804214).
SEK 200
HOLLAND, C. 
BELGIEN.
Sthlm. 1927. 8:o, guldornerat pergamentband, illustrerad. 148 pp. Vackert praktband i fodrat kassett. Se bifogad bild (ath32).
SEK 400
JULEN I SVERIGE. (av F.B.)
Stockholm 1975, Bokvännerna, bokgåvan till sällskapets medlemmar. 8:o, halvfranskt band med guldornerad rygg, fodrad kassett, illustrerad, 30 sid. Vackert ex. Se bilden. (ath110236).
SEK 200
JOHNSON, EYVIND
PAN MOT SPARTA. FEM NOVELLER MED KLASSISKT MOTIV. MED TECKNINGAR AV PALLE NIELSEN.
Stockholm 1946, 8:o, hfrbd. av Lindskog, illustr. av Palle Nielsen. Utgiven i 250 exemplar(för Sverige) detta nr. 241 signerad av författaren. Omslagen medbundna. 2+2+74+2+2 sid. Ett mycket vackert ex. Se bifogade bild. (ath070903).
SEK 600
JÖNSSON, GABRIEL
ÅRSRINGAR. DIKTER.
Sthlm. 1927. Första upplaga. 8:o, hfrbd. av Lindskog, medbundna omslag. 84 sid. Ett mycket vackert ex. se bifogad bild (ath0804220).
SEK 200
JÖNSSON, GABRIEL
KUSTLAND. DIKTER.
Sthlm. 1941. Första upplaga. 8:o, hfrbd. av Lindskog, medbundna omslag. 132+ 4 sid. Ett mycket vackert ex. Se bifogad bild. (ath070901).
SEK 250
KINGSTON, W.H.G./LAUNAY, J.BELIN DE:
UNE CROISIERE AUTOUR DU MONDE.
Librairie Hachette et Cie. Paris 1876.(OUVRAGE IMITE DE L'ANGLAIS AVEC L'AUTORISATION DE L'AUTEUR PAR J. BELIN DE LAUNAY). Petit In4, reliure percaline editeur, plat et dos decore, titre sur le plat et au dos, tranchees dorees.Illustre de 44 gravures sur bois par Riou(qui illustra egalement Jules Verne). PREMIERE EDITION. FIRST EDITION.
Un voyage via la Mer des Sargasses, les iles Falkland, le Cap Horn, Chili, L´ile de Robinson Crusoe, Lima, Mexique, San Francisco, Hawai, la Mer du Sud, Taiti, Fidji, Lieou-Kieou, Japon, Madagascar, retour en Angleterre.
Rare.Ex. tres joli.Voir le foto ajoute. See attached picture.(ath120439).
SEK 500
LEVERTIN, O.
KUNG SALOMO OCH MOROLF...
Stockholm 1922, 8:o.(...MED AKVARELLER OCH TECKNINGAR AV ISAAC GRÜNEWALD). Guldornerat halvfranskt band, främre omslaget medbundet. 100 sid. Ill. Vackert ex. se bifogad bild.(ath0804223).
SEK 200
LUNDGREN, S.
BJÖRNÖYA.
Stockholm 1958, 4:o, halvfranskt band, guldornerad rygg, 5 upphöjda bind av K.HÄSSLER. Illustrerad, 132 sid+ utv. karta i färg. Vackert ex. Se bilden. (ath0804221).
SEK 200
LUSCHNAT, D.
SONETTE VOM WEG UND SINN.
Paris 1949. Klein 8:o, Orig.geheftet mit Orig. Umschlag.ERSTE AUSGABE.
Selbstverlag, 2+44+2 S. Sehr selten. Perfektes Ex.
David Luchnat war mitglied der Liga fuer Menschenrechte und Vorstandsmitglied des
Schutzverbandes Deutscher Schriftsteller im Exil. (ath060412).
SEK 250
LÖFGREN, MIA LECHE:
UPPLEVT.
Stockholm 1959, 8:0, halvfranskt band m guldorn.rygg o 5 upph.bind. av FROSTELLS. Medbundna omslag, illustr. 340 sid. Vackert ex. Se bilden. (ath110358).
SEK 200
LÖFGREN, MIA LECHE:
BOKSLUT.
Stockholm 1962, 8:0, halvfranskt band m guldorn.rygg o 5 upph.bind av FROSTELLS.
Medbundna omslag, illustr. 296 sid. Vackert ex. Se bilden. (ath110359).
SEK 200
MURDOCH, IRIS
THE ITALIAN GIRL.
London 1964, FIRST EDITION, 8:o, publisher`s cloth with original DJ, 216 pp
A perfect copy. See attatched picture (ath0804180).
SEK 250
MURRAY, ROBERT
SLÄGTEN MURRAY. BILDER OCH DATA 1665 - 1931.
Stockholm 1931. Atlas folio, hfrbd. med guldornerade pärmar samt guldornerad rygg. Utgiven i 100 exemplar, detta nr 62. 144+4 sid. Illustr. med planscher och bilder. Ett mycket vackert ex. Se bifogade bild. Sällsynt. (ath070906).
SEK 1200
NERAUD, J.
BOTANIQUE DE MA FILLE...
Paris, J. Hetzel, Bibliotheque D´Education et de Recreation, 1866 ?.(...REVUE ET COMPLETEE PAR JEAN MACE, ILLUSTREE PAR LALLEMAND). 8 :o, publisher´s decorated cloth, gilt decorated spine with upper part slightly rubbed.Gilt edges. Illustrated.
Nice copy. See attached picture. 4+240pp. (ath110425).
SEK 200
NISSEN, PER:
FAEDRELANDET. EN NORGES-BESKRIVELSE FOR LANDSMAEND OG UTE.
Kristiania 1914, stor 8:o, förlagets guldornerade klotband, illustrationer samt 3 utvikbara kartor i färg. 686 sid. Vackert ex. Se bifogade bilden. (ath120420).
SEK 200
OHLA, MAX DE:
VOLLENDUNGEN. GEDICHTE.
Sthlm. 1940, PUBLISHED IN 200 SIGNED COPIES (this nr 9), 8:o, publisher´s half vellum, gilt spine, with a separate extensive dedication by the author, 96 pp.Rare. Very nice copy.
(ath0804181).
SEK 500
RILKE, RAINER MARIA
THE LAY OF LOVE AND DEATH OF CORNET CHRISTOPHER RILKE.
Translated by L.Phillips and S. Schimanski. London 1948, 8:o, publisher´s decorated half cloth, PUBLISHED IN 500 NUMBERED COPIES of wich this is no 145. Rare. 82 pp. Very nice copy.(ath0804182).
SEK 300
SACHS, M.
DIE RELIGIÖSE POESIE DER JUDEN IN SPANIEN.
Berlin 1901, 8:o, publisher´s gilt decorated cloth . XXII+ 365+51pp. Nice copy.
(ath.070264).
SEK 400
SAVA, G.
KNIVEN SOM BOTAR.
Stockholm 1938, 8:o, halvfranskt band med 4 upphöjda bind, guldornerad rygg , båda omslagen medbundna, 312 sid. Vackert ex. Se bifogad bild. (ath110215).
SEK 400
SÉGUR (ROSTOPCHINE), COMTESSE DE :
L'AUBERGE DE L'ANGE-GARDIEN.
Paris 1900, BIBLIOTHEQUE ROSE ILLUSTRÉE, Hachette Et Cie.( ILLUSTRÉE DE 75 VIGNETTES PAR FOULQUIER). 8:o. Förlagets guldornerade klotband, guldornerad rygg, helguldsnitt. Illustr. 4+374+4+2sid. Ett vackert band. Se bifogade bilden. (ath120519).
SEK 200
SELENKA, E et L 
SONNIGE WELTEN. OSTASIATISCHE REISESKIZZEN.
BORNEO, JAVA, SUMATRA, VORDERINDIEN, CEYLON, JAPAN.
Wiesbaden 1905. 4:o, Publisher's decorated cloth, coloured plates and other illustrations. X+492 pp. Very nice copy. Please see attached picture. (ath080441).
SEK 500
SJÖGREN, ARTHUR:
SVENSKA KUNGLIGA OCH FURSTLIGA BOKÄGAREMÄRKEN INKLUSIVE DEDIKATIONS OCH DONATIONSEXLIBRIS. MED ÖVER 900 AVBILDNINGAR.
Stockholm 1915, folio. Halvfranskt band med marmorerade pärmar samt guld ornerad rygg av A. Nilsson. Utgiven i 550 ex. detta nr 459. CLII+352+8sid. Perfekt ex. Se bifogade bilden. (ath120505).
SEK 1100
SMITH, BEDELL W.
DIPLOMACY. MINA TRE ÅR I MOSKVA.
Stockholm 1950, 8:o, halvfranskt band av Frostell, 4 upphöjda bind, guldornerad rygg, båda omslagen medbundna, 294 sid.Mycket vackert ex. Se bilden. (ath110216).
SEK 200
TAVASTSTJERNA, KARL A.:
EN INFÖDING.
Borgå/Helsingfors 1887, 8:o. FÖRSTA UPPLAGA.(Tredje tusendet). Förlagets dekorerade och guldornerade klotband, guld ornerad rygg.Föregående ägares signatur på försättsbladet.2+4+294+VI(jul-litteratur av Werner Söderströms förlagsexpedition)+2 sid. Ett vackert ex. Se bifogade bilden. (ath1205116).
SEK 200
TUROLD
LA CHANSON DE ROLAND. Texte original transcrit par Francisque Michel d´apres le manuscript conservé a la BODLEIAN LIBRARY D´OXFORD, avec un adaptation en francais moderne par Catherine Petit , Maitre és Lettre.
Illustrations d´aprés la TAPISSERIE DITE DE LA REINE MATHILDE, conservée au MUSÉE DE BAYEUX.
Paris 1975, 8:o, relie pleine peau brun, dos orne de motifs dores, plates ornes de motifs a´froid, tranche haute dorée. Illustr. 12+9+446+10. Perfect copy. See attached picture. (ath070911).
SEK 600
VERMEYLEN, A.
DER EWIGE JUDE.
Leipzig/Insel Verlag 1918, 8:o, Orig.-Papp.Bd. mit gemustertem Ueberzugspapier und montierte Titel und Rueckenschildchen, grauer Kopfschnitt sonst ungeschnitten.Schöner
breitrandiger Druck auf Büttenpapier.Erste Deutsche Ausgabe. FIRST EDITION.
1+126+4 S. Perfektes Ex. (ath060411).
SEK 400
VETH, J. / MULLER, S. Fz.
ALBRECHT DÜRERS NIEDERLÄNDISCHE REISE. BAND I: DIE URKUNDEN ÜBER DIE REISE. BAND II: GESCHICHTE DER REISE.
Berlin/Utrecht 1918,I-II, 2 vol. Folio, full calf, gilt spines,gilt covers, gilt monogram on front covers, title pages very slightly foxed. Spines slightly rubbed. Otherwise a very nice copy. See attached picture. Vol.I with frontispiece illustration, 8 illustr. in text and 79 plates with illustrations( 6 in colours). 2+2+frontispiece+10+93+4+79 plates+4.
Vol.II with frontispiece illustration, 1 full page illustration in colour and 112 illustration in the text. 2+2+frontispiece+4+1illustr.in colour+309+2.
The work was printed by Joh. Enschede en Zonen, Haarlem in a limited number and is illustrated with many of Dürers works.(ath070910).
SEK 3000
VETTERLUND, FR.
SKUGORNAS SAL.
Stockholm 1916, 8:o, halvfranskt band, 5 upphöjda bind.Första upplaga. 114 sid. Vackert ex. Se bifogade bilden. (ath0804224).
SEK 200
WERFEL, FRANZ
DER TOD DES KLEINBUERGERS.
1927, Paul Szolnay Verlag Berlin. FIRST EDITION. 8:o, publisher´s cloth, 114 pp. Nice copy.(ath0804187).
SEK 200
WODEHOUSE, P.G.:
RIGHT HO, JEEVES.
London 1934, FIRST EDITION, 8:0, förlagets dek. klotband utan omsl.312+8sid.
Ryggen något skadat i övrigt ett bra ex. Se bilden. (ath.0804226).
SEK 300
WODEHOUSE, P.G.:
SPRING FEVER.
London 1948, FIRST EDITION, 8:0, förlagets. dek. klotband utan omsl.256 sid.
Vackert ex. Se bilden. (ath0804227).
SEK 300
WODEHOUSE, P.G.:
UNCLE DYNAMITE.
London 1948, FIRST EDITION, 8:0, förlagets dek.klotband utan omsl.250+2sid.
Något nött rygg i övrigt ett vackert ex. Se bilden. (ath110512).
SEK 250
ZWEIG, STEFAN 
KALEIDOSKOP.
Wien 1936. FIRST EDITION. Publisher's decorated cloth. 468 pp. Nice copy. See attached picture (ath0804188).
SEK 200
|