<-- Tillbaka / Back
ASIEN OCH AUSTRALIEN ( kartor & gravyrer samt böcker om resor och historia) ASIA AND AUSTRALIA (Maps & engravings and books on travels and history)
CHINA.
CORONELLI, V.M.
JUNAN, QVEICEV,QVANGS PROVINCIE DELA CHINA...
Copper-engraving, published around 1690 in Venice by Vicenzo Maria Coronelli.(...DEDICATE ALL ILLMO. ET ECCMO.SIGR. IL SIGR. CAVALIER GIROLAMO ZEN SAUIO GRANDE DAL V.M. CORONELLI, M.C. COSMOGRAFO DELLA SERMA. REPUBLICA DI VENETIA)Slightly browned centre fold. H 45.6cm x
W 60.5cm +large margins.Nice ex. See attached picture. (ath110533).
SEK 3800
CHINA.
LUNG-TSING-U-HAI / GOVERNMENT OF THE CHINESE REPUBLIC 5% GOLD LOAN OF 1913 (Shares)
LUNG-TSING-U-HAI RAILWAY OF £ 10,000,000 STERLING. BOND No B164345 FOR £ 20.
Bruxelles 1913, with 42(of44)coupons attached. Size: H 50 x W 28cm.Text(English & French) on both sides of the 2 pages. Nice ex.See attached picture. (ath010522).
SEK 800
Books
BEEBE, WILLIAM:
MED DJUPHÅV OCH DYKARHJÄLM I TROPISKA HAV.
Helsingfors 1927, 8:0, halvfranskt band m 5 upph. bind, främre omslag medbundet, ryggen något bleckt i övrigt ett vackert ex. Illustr. 304 sid. Se bilden. (ath110336).
SEK 100
BERGMAN, S.
VILDAR OCH PARADISFÅGLAR. SKILDRINGAR FRÅN EN FORSKNINGSFÄRD TILL NYA GUINEA.
Stockholm 1950, 8:o, hfrbd. med 5 upphöjda bind, guldorn. rygg (Herzogs band). Medbundna omslag, illustr.
272 sid. Vackert ex.(ath903).
SEK 300
BRASSEY, LADY A.:
EN SJÖRESA I TROPIKERNA.
Stockholm 1885, 8:o, förlagets dekorerade klotband, ngt. nött i övre delen av den guldornerade ryggen i övrigt ett bra ex. Illustr. 452+IV+sep.karta. Se bifogade bilden. (ath120507).
SEK 200
BRUNTON, PAUL:
A SEARCH IN SECRET INDIA.
London 1964, 8:0, publisher´s decorated cloth. Illustr. 224 pp. A nice copy.(010827).
SEK 50
CASSEL, HJALMAR:
DET NYA ÖSTASIEN.
Stockholm 1906, förlagets dekorerade klotband, illustrerat. 364 sid. I gott skick. (ath050406).
SEK 100
FILCHNER, W.
STURM ÜBER ASIEN. ERLEBNISSE EINES DIPLOMATISCHEN GEHEIMAGENTEN.
Berlin 1924, 8:o, publisher´s decorated cloth, illustrated, 312 pp. Rare. Nice copy. (ath050425).
SEK 100
HAUSWIRTH, F.
TILL BRAHMAS KÄLLA.
Stockholm 1939, 8:o, hfrbd. med 5 upphöjda bind, främre omslag medbundet, 356 sid. Vackert ex. Se bifogad bild (ath906).
SEK 150
HEDIN, SVEN:
SCOUTLIV I TIBET.
Stockholm 1913, 8:o, förlagets dekorerade klotband, FIRST EDITION(first edition of an abridged version of-Transhimalaya-). Med 66 bilder och 1 karta.372 sid. Vackert ex. Nice copy.See attached picture. Se bilden.(ath0804121).
SEK 100
HEDIN, SVEN:
RESARE-BENGT. EN LEVNADSTECKNING.
Stockholm 1921, 8:o, förlagets dekorerade blå klotband med Bengt Bengtsson Oxenstiernas
medaljong i silver. Illustr. med kol.planscher samt andra illustrationer.Separat utv.karta i ficka. 548 sid.Bra ex. Se bilden. (ath0804122).
SEK 350
HEDIN, SVEN:
TRANSHIMALAJA. ENTDECKUNGEN UND ABENDTEUER IN TIBET.
Leipzig –Brockhaus 1909, 8:o, I-II, 2 vol. Publisher´s decorated cloth. Illustrated with colour plates and other b/w illustrations+maps+ 2 sep. folding maps( in colour).FIRST EDITION
(in German). 406+406 p. Nice copy. See attached picture.(ath080407).
SEK 600
HEDIN, SVEN:
STORA HÄSTENS FLYKT.
Stockholm 1935, 8:o, förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet.
Den guld ornerade ryggen ngt. blekt. 336 sid. FIRST EDITION. Good copy.
Illustrerad med utvikbar kinesisiskt pass faksimile i färg,utvikbar karta i färg samt andra
illustrationer.Bra ex. (ath080414).
SEK 100
HEDIN, SVEN:
MOT LOP-NOR. EN FLODRESA PÅ TARIM.
Stockholm-Svalan 1954, 8:o, förlagets halvklotband,perfekt ex.. Illustr. 296 sid. (ath080416).
SEK 100
HESSE-WARTEGG, ERNST v.:
INDIEN OCH DESS FURSTEHOF.
Stockholm 1907, 8:o, förlagets dekorerade klotband, illustr. 460 sid. Vackert ex. Se bifogade bilden. (ath050464).
SEK 100
JANCIGNY DE, D.
JAPON, INDO-CHINE, EMPIRE BIRMAN (OU AVA), SIAM, ANNAM,(OU COCHINCHINE), PENINSULE MALAISE, ETC. CEYLAN.
Paris 1850. 8:o, publisher´s half calf, gilt spine.(Nr.8 ASIE -from L'UNIVERS PITTORESQUE). Complete with 3 engraved folding maps and 20 engraved plates.666 pp+ engravings..
Very nice copy. (ath080426).
SEK 500
JANCIGNY DE, D./ X. RAYMOND
INDE.
Paris 1845, 8:o, publisher´s half calf, gilt spine.(Nr.3 ASIE- from L'UNIVERS PITTORESQUE).Complete with 2 engraved maps and 84 engraved plates.592 pp+ engravings. Very nice copy.(ath080427).
SEK 500
KING, L.M.
CHINA IN TURMOIL. STUDIES IN PERSONALITY.
Boston 1927, 8:o, förlagets dekorerade klotband, illustr. 238 sid. Välbev.ex. (ath050417).
SEK 100
LANKA, ARNE:
I CEYLONS BRÄNDA DALAR. LIV OCH LEVERNE UR VERKLIGHETEN.
Stockholm 1925, 8:0, halvfranskt band, guldornerad rygg, vackert ex. 262 sid. (010834).
SEK 50
LE COQ, ALBERT von
AUF HELLAS SPUREN IN OSTTURKISTAN...
Leipzig 1926, 8:o.(BERICHTE UND ABENTEUER DER DEUTSCHEN TURFAN EXPEDITION).(MIT 108 ABBILDUNGEN IM TEXT UND AUF 52 TAFELN SOWIE 4 KARTEN). Publisher´s decorated cloth, illustrated, XII+166+2pp. Nice copy. Please see attached picture. (ath0804137).
SEK 300
LUMHOLTZ, CARL:
BLAND MENNISKOÄTARE. FYRA ÅRS RESA I AUSTRALIEN.
Stockholm 1889, 8:o, förlagets dekorerade klotband, övre delen av ryggen ngt. skadat i övrigt ett vackert ex.med lithografiska planscher i färg samt andra illustrationer och kartor.(komplett).Se bifogade bilden. 4+XVI+kol.karta+494sid+sep.karta i färg. (ath120509).
SEK 250
LUNDAHL, J.E.:
PÅ OBANADE STIGAR. TJUGOFEM ÅR I OST – TURKESTAN.SVENSKA MISSIONSFÖRBUNDETS MISSION I OST-TURKESTAN.
Stockholm 1917, 8:o, förlagets dekorerade klotband, 556 sid. Illustr. Vackert ex. Se bifogade bilden. (ath050460).
SEK 150
MONTELL, GÖSTA:
VÅRA VÄNNER PÅ STÄPPEN. GENOM MONGOLIET TILL TORGOTERNA VID ETSINGOL.
Stockholm 1934, 8:0, halvfranskt band, guldornerad rygg med 5 upphöjda bind, illustr. med författarens fotografier samt med teckningar av Sven Hedin. 240 sid.Främre omslaget medbundet. Ett vackert ex.(ath010843).
SEK 150
MORIN, H.:
UNTER DER TROPENSONNE. STREIFZÜGE AUF JAVA, SUMATRA UND CEYLON.
München, Isaria Verlag, o.J.(um 1900), 4:o. Original Verlagsband mit Goldverziert im Original Schuber.Illustriert mit zahlreiche Abbildungen in Farben und Schw/W. 176 Seiten.
Perfektes Exemplar. Siehe beiliegendes Foto.(ath120418).
SEK 500
OLIVECRONA, W.
INGENJÖR I MITTENS RIKE. BILDER FRÅN KEJSARKINA, TSARRYSSLAND OCH OROSTIDER.
Malmö 1960, 4:o, förlagets pappband,illustrerat, 276 sid, liten skada på främre pärmen i övrit ett välbev. ex. (ath050433).
SEK 100
OLSEN, ÖRJAN:
I SÖDERHAVETS PARADIS.
Stockholm 1931, stor 8:0, halvfranskt band med guldornerad rygg, illustr. 284 sid. Välbev. ex. (010842).
SEK 150
SCHMID, TONI (HEDIN, SVEN)
THE COTTON- CLAD MILA. THE TIBETAN POET-SAINT´S LIFE IN PICTURES.
Stockholm 1952, large 4:o, sewn as issued. Uncut. Colour frontispice
+30 plates+128pp.Perfect copy.
(Reports from the scientific expedition to the north-western provinces of China under the leadership of Dr. Sven Hedin)(Publication 36, VIII. Ethnography.5). (ath0804114).
SEK 350
SCHMID, TONI (HEDIN, SVEN)
THE EIGHTY-FIVE SIDDHAS.
Stockholm 1958, large 4:o, sewn as issued. Uncut. Colour frontispice+
17 plates+172 pp. Perfect copy.
(Reports from the scientific expedition to the north-western provinces of China under the leadership of Dr. Sven Hedin) (Publication 42, VIII, Ethnography.7). (ath0804115).
SEK 350
SCHMID, TONI (HEDIN, SVEN)
SAVIOURS OF MANKIND. DALAI LAMAS AND FORMER INCARNATIONS OF AVALOKITESVARA.
Stockholm 1961, large 4:o, sewn as issued. Colour frontispice+25 plates+
52 pp. Perfect copy.(Publication 45, VIII.Ethnography.9)
SAVIOURS OF MANKIND. II. PANCHEN LAMAS AND FORMER INCARNATIONS OF AMATTAYUS. WITH APPENDIX :SVEN HEDIN AND PANCHEN LAMA BY GÖSTA MONTELL.
Stockholm 1964, large 4:o, sewn as issued. Colour frontispice(two sides)+
5 colour plates+38 plates b/w+2 photos+104 pp. Perfect copy. (Publication 46, VIII.Ethnography.10)
(Reports from the scientific expedition to the north- western provinces of China under the leadership of Dr. Sven Hedin). 2 vol. Perfect condition. Rare. (ath0804116).
SEK 750
SELANDER, STEN
SVEN HEDIN. INTRÄDESTAL I SVENSKA AKADEMIEN AV STEN SELANDER.
Stockholm 1953, 8:o, förlagets dekorerade hft.24 sid. Perfekt ex. (ath0804117).
SEK 50
SELENKA, E et L 
SONNIGE WELTEN. OSTASIATISCHE REISESKIZZEN.
BORNEO, JAVA, SUMATRA, VORDERINDIEN, CEYLON, JAPAN.
Wiesbaden 1905. 4:o, Publisher's decorated cloth, coloured plates and other illustrations. X+492 pp. Very nice copy. Please see attached picture. (ath080441).
SEK 500
SENCOURT, R.
HEIRS OF TRADITION. TRIBUTES OF A NEW ZEALANDER.
London 1949, 8:o, förlagets klotband, illustr.Ngt. nötta pärmar i övrigt ett bra ex.
308 sid. (ath050452).
SEK 100
ZIMMERMANN, W.F.A.:
DÖDSDALEN. NATUR- OCH KULTURBILDER FRÅN JAVA.
Stockholm 1866, 8:o, förlagets dekorerade klotband, främre pärmen skadad i falsen , en sida skadad(sid.48 i del 2) Övre delen av ryggen ngt. nött. Komplett med 4 färglitografier. I-IV i ett band. 146+140+166+136 sid. Se bifogade bilden.(ath120434).
SEK 300
|