<-- Tillbaka / Back

POLAR REGIONS
(Books on travels and history)





AMUNDSEN, ROALD:
GENOM LUFTEN TILL 88 gr NORDLIG BREDD.
Stockholm 1925, 8:0, klotband m. något fläckad rygg i övrigt ett välbev.ex.Illustr.298sid. (ath110327).
SEK 200

ANDRÉE, S.A. / STRINDBERG, NILS / FRAENKEL, KNUT
MED ÖRNEN MOT POLEN. ANDRÉES POLAREXPEDITION 1897.
Stockholm 1930, 8:o, hfrbd.( av B. Andersson) med 5 upphöjda bind, övre guldsnitt. Illustr. med porträtt i fotogrevyr, kartor samt planscher och bilder.2+488+2 sid. Ett mycket vackert ex. Se bifogade bilden. (ath070905).
SEK 350

BRAINARD, D.L.:
THE OUTPOST OF THE LOST. AN ARCTIC ADVENTURE.
Indianapolis 1929, 8:0, förlagets klotband,något nötta pärmar samt liten skada på ryggen i övrigt ett välbev.ex. 318 sid. (ath080424).
SEK 100

FREUCHEN, PETER
IVALU. EN ROMAN FRÅN POLARESKIMÅERNAS LAND.
Stockholm 1946, 8:0, halvfranskt band, guldorn. rygg (HERZOG-BAND), ryggen något bleckt i övrigt ett vackert ex. m medbundna omslag. 268 sid. (ath110338).
SEK 100

HALL, TH. F.:
HAS THE NORTH POLE BEEN DISCOVERED?...
Boston 1917, 8:o.(AN ANALYTICAL AND SYNTHETICAL REVIEW OF THE PUBLISHED NARRATIVES OF THE TWO ARCTIC EXPLORERS DR. FREDERICK A. COOK AND CIVIL ENGINEER ROBERT E. PEARY, U.S.N. ALSO A REVIEW OF THE ACTION OF THE U.S. GOVERNMENT). publisher´s cloth, faded spine. Illustrated with maps, charts, diagrams and tables(one folded map enclosed in a pocket at the rear of the book. FIRST EDITION. Good copy. (ath120411).
SEK 300

HOBBS, W.H.:
PEARY.
New York 1936, 4:o, publisher´s decorated cloth, spine slightly worn, complete with maps, diagrams , drawings, plates and other illustrations. FIRST EDITION. 502 pp. Good copy. (ath120412).
SEK 200

HRDLICKA, ALES:
ALASKA DIARY 1926-1931.
Pennsylvania 1944, 8:0, förlagets klotband, något fläckad rygg i övrigt ett välbev.ex.Illustr. 414 sid.Good copy. (ath080435).
SEK 100

MACMILLAN, D.B..
FOUR YEARS IN THE WHITE NORTH.
New York/London 1918, 8:o, publisher´s decorated cloth, sl. rubbed spine and corners , illustrated from photographs by the author. FIRST EDITION. MACMILLANS OWN COPY WITH HIS EXLIBRIS. 426 pp. Nice copy. Rare. See picture. (ath080437).
SEK 350

MOORE, HAMPTON, J.
PEARY´S DISCOVERY OF THE NORTH POLE. SPEECH OF HON. J. HAMPTON MOORE OF PENNSYLVANIA IN THE HOUSE OF REPRESENTATIVES. MARCH 22, 1910.
Washington 1910 (34289-8852). 8:o, publisher´s pamphlet, 36 pp. A good copy. Very rare. Häftad, 36 sid. Sallsynt. Ett välbev. ex.(ath070918).
SEK 350

RAMSAY, HENRIK:
NORDENSKIÖLD SJÖFARAREN.
Stockholm 1950, 8:0, halvklotband med omslagen medbundna, illustr. Välbev.ex. 316 sid. (ath010848).
SEK 100

RASMUSSEN, KNUD:
NORR OM MÄNNISKOR. BERÄTTELSEN OM DEN ANDRA THULE –EXPEDITIONEN OCH UTFORSKANDET AV GRÖNLAND FRÅN MELVILLE –BUKTEN TILL KAP MORRIS JESSUP. MED UTDRAG UR FIL.DR. THORILD WULFFS DAGBÖCKER OCH VARDEBERÄTTELSER.
Stockholm 1919, 8:o, förlagets dekorerade klotband, illustrerad med färplanscher, kartor samt andra illustrationer i texten.Liten skada på titelbladet i övrigt ett vackert ex. 504 sid. Se bifogade bilden. (ath120424).
SEK 250

SVERDRUP, OTTO:
NYTT LAND. FYRA ÅR I POLARTRAKTERNA.
Stockholm 1904, 8:0, I-II, två klotband med guldornerade ryggar, kplt. med illustr. samt 3 utv.kartor.8+504+utv.karta +4+524+utv.karta.Välbev. ex. (010825).
SEK 200